Вівторок, 2024-04-30, 8:14 AM
Вітаю Вас Гість | RSS
Пошук
Вхід на сайт
Календар
«  Жовтень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Березнівський НВК "ЗОШ І ст. - ДНЗ"


11:14 PM
урок

 

Інтегрований урок (Читання, українська мова)        Фурсяк О.М

 

Тема. Зимонька – зима.

 

Зінтегровані теми з уроків:

Читання

Тема. Літературні  твори про зиму.

Українська мова

Тема. Пошук слова за  його  тлумаченням.

 

Мета:   зацікавити дітей творами  про зиму. Активізувати читацьку пам'ять учнів; пробуджувати бажання читати літературні і народні казки;

     працювати над мовленням учнів, вчити складати казочки, підтримувати й розширювати дитяче захоплення. Узагальнити знання про словники.

  Розвивати образну мову, викликати в учнів щирість суджень, прививати любов до  розумової праці, вчити працювати  творчо, плідно;

  виховувати любов і бережливе ставлення до природи, вміння спостерігати її красу.

 

Обладнання: картки, набір речень для зорового диктанту, учнівські зошити, слайдова презентація.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Чарівниця казка

Всіх дітей  на урок склика

Щоб вони в цікавих подорожах побували

Пригадали і нове прочитали

Ще й казкарями великими стали

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні ми з вами побуваємо у світі казки чарівної. Були собі дід та баба …

- Хто з вас не починав своєї мандрівки з цієї простої, як нам здається але дивовижно багатої і багатозначної казки.

Казка дає нам клич розуміння багатьох світових тайн. Її доступність, простота, допомогли донести до нас глибоку мудрість народу.

Отже, сьогодні у нас незвичайний інтегрований урок (урок  читання + урок української мови).

І ми з вами будемо мандрувати  дорогою, яка  поведе  в чарівний  світ казки, свята. Закріпимо, узагальнимо наші знання про  словники  та способи роботи  з ними. Навчимося   розгадувати і складати кросворди.

ІІІ. Вправи на постановку дихання і розвиток артикуляції.

а) вправа “Водолаз” (діти читають на одному диханні одну групу слів).

С Т Л

К Л Н

А О У Е И І

В Ж

Б Р

б) артикуляційна зарядка

Скрипу – скрипу – скрип! – сани

Цоку – цоку – цоку – коні біжать.

Трісь – трісь – трісь – вітер гуляє

І верхів’я дерев ламає.

в) читання скоромовок

Робота в групах (учням роздано картки із текстом скоромовок. Учні повинні прочитати скоромовки, імітуючи тварину, або пташку, зображену на конверті).

Мишка, ведмедик, лисичка, собачка, козлик, кінь, півень, гуси.

 

         ІV. Вправи на розширення кута зору

  • Що у нас записано? (піраміди слів)

Не зводячи очей з точки прочитай слова:

        ЗИ          МА

МОРОЗ            КО

         СНІГО                    ВИК

     МЕТЕ                             ЛИЦЯ

         СНІЖИН                                  КА

          СНІГУ                                          РОНЬКА

                                    СТАРИК                                                    РОКОВИК

       СНІГОВА                                                           КОРОЛЕВА

 

V. “Впізнай казку”

- З якого твору казкові герої, розміщені в піраміді слів? (“Сніговик” російська народна казка, “Баба метелиця” українська народна казка, “Господа метелиця” брати Грімм, “Сніжинка”, “Дівчина Снігуронька” В.І. Даль, “Снігова королева” Г.К. Андерсен, “Старик роковик” В.І. Даль, “Морозко” російська народна казка).

VІ. Згадай!

   Якими можуть   бувають  твори для читання ?(Віршовані , прозові, авторські, народні)

VІІ. Увага! Сигнал!

Зошит свій я відкриваю

Та під нахилом кладу

І від вас не потаю

Ручку я ось так тримаю,

Сяду рівно, не зігнусь

За роботу враз приймусь

         VІІІ. Увага! Сьогодні ми повторимо з вами написання букви …

А яку ви скажете, відгадавши з слів в яких вона найчастіше повторюється:

Індик, іній, відро, ніж, літак, Олексій, ієрогліф, іволга, кінь, ібіс, квітка, горобці, іменник.

ІХ. Робота з написання  букви І, складів та слів  з нею.

Читання вірша

Для “і”, щоб правильна була,

З рису квітка розцвіла,

Бо носить всюди, немов шапку,

Над стовпчиком маленьку шапку   І. Макота

 

Х. Робота над помилками

(Відгадка до  загадки  буде  підказкою  до  роботи)

- Діти послухайте віршик:

- Доню! Доню! – кличе мати

- Швидше вийди-но із хати!

Дивина!

Щезла стежка!

Де вона?

Зникла десь і огорожа …

Сад на себе чом не схожий?

Що за диво?

Все село

Білим пухом занесло …

Дива тут зовсім немає

Це  до нас прийшла …  Зима

(Написання слів  з великої букви. Повторення  способів написання  слів з великою  букви.)

ХІ.  Цікаве завдання

А якщо ми його правильно виконаємо – дізнаємось, яка тема нашого уроку української мови:

 Назви  одним словом:

Тлумачний, орфографічний, орфоепічний, народознавчий -   …  словник.

-  Сьогодні  ми з вами  будемо  відгадувати  слова за  їх  тлумаченням, спробуємо  відгадати  кросворди і  скласти   свій.

 

 

 

Кросворд «Зимовий»

1. Різдвяна пісня.

2. Чудотворець святий ... .

3. Різдвяна вистава.

4. Мати Ісуса Христа.

5. Все літо стояли,
Зими чекали.
Дочекалися зими
І помчали із гори.

6. Окраса Нового року.

7. ... рік.

8. Прилетіла мушка біла.
Й на долоню тихо сіла.
Я її в ту ж мить впіймала,
А вона — розтала.

9. Американський Дід Мороз Санта-... .

10. Головна страва на Різдво.

11. Хто малюнок на вікні
За ніч намалював мені?

12. Її запалюють на святвечір.

13. Фігура зі снігу.

14. Онучка Діда Мороза.

 

 


 

Запис слів – відгадок в зошити  з коментуванням.

ХХІІ. Актуалізація набутих знань

- Яка зараз пора року?

- Назвіть зимові місяці.

- Назвіть суттєві ознаки зими. (Холодно, сильні морози, сніг).

- Якого кольору буває сніг? (Білого, голубого).

- Який голос у зими? (Тихий чи голосний?).

Зима може бути голосною. Інколи її голос навіть страшить. Чи чули ви як вітер рвучко піднімає сніг, стрімко гонить його по землі? Це починається … (хурделиця, віхола, хуртовина, завірюха).

- А чи любите ви цю пору року?

- Чому діти ви так любите зиму?

Згадайте, скільки гарного навкруги – блискучі бурульки, ажурні сніжинки.

Казкова краса зими притягує, хвилює, бентежить нашу уяву.

ХІІІ. Читання  вірша  В.Малишко  «Веселий  Новий рік» вчителем.

- Що  найчастіше   роблять  люди  під час святкування? (Вірять в казку, диво,  загадують бажання).

- Чи  загадували ви,  чи  здійнилось  хоч  одне із них?

ХІV. Розповідь  вчителем казки. (З виділених  слів спробувати скласти кросворд).

Жив був собі в превеликому царстві Дідусь Мороз. І було в нього чотири доньки: Весна, Літо, Осінь, Зима. Всі вони любили свого Дідуся Мороза і завжди по черзі приходили до нього в гості.

Стало холоднішати. Почали відлітати пташки в теплі краї. І як тільки відлетіли останні птахи, завітала в гості красуня Зимонька-Зима.

Прийшла вона не сама, а з своїми дітками сніжинками.

Діти-сніжинки були такими маленькими, що матуся не пускала їх на землю. Вона їх повчала: “Кожна з вас повинна залишити слід на землі” але сніжинки були такі нетерпеливі. Їм так хотілося швидше спуститися на землю. І ось нарешті цей час настав. Падали сестриці-сніжинки і на ліси, і на поля, і на ріки, озера, містечка і села. Лежать сестрички-сніжики на полях і думають: “Чим буде від нас користь?”. Аж тут чують як перешіптується озимина: “Ой, як тепло і затишно під такою ковдрою!”

Пригріло сонечко. Настала відлига. Заплакали Сніжинки і стали крапельками. Збігли крапельки до струмочка. А мороз і перетворив сніжинки на крижинки.

Січень на дворі, а для дітей крига тьохкає як соловей. Приємно сніжинкам радувати дітей. Холодно і голодно пташкам. Щось щебечуть, сидячи на товстій гілці калини. Мабуть думають: “Коли ж настане тепло?”. “Скоро-скоро!” – відповідають гілля дерев….

 

ХV.   Висновок

Отже, все і всі повинні залишити на землі добрий слід

ХVІ. Фізкультхвилинка

Гра “Рукавичка”

Слова

Дії

Віє, віє вітерець.

Загубив дід рукавичку.

Колишуть руками вгорі

Ось прибігли звірі вмить

Рукавичка тут лежить

Плавні рухи руками до себе

Всі не довго міркували

Стали в рукавичці жить

 

Кругові рухи головою

Перша – мишка-шкряботушка

Друга – жабка-скреготушка

Третій – зайчик-побігайчик

І ведмідь сюди прийшов

І вовчисько дім знайшов

Згинають по черзі пальчики, починаючи з мізинця

Тут Буян загавкав дзвінко,

Розбіглись друзі швидко

Показ долоньками як гавкає, показ пальцями як побігли

Перша – мишка-шкряботушка

Друга – жабка-скреготушка

Третій – зайчик-побігайчик

І ведмідь ліг у барліг

Вовчик-братик в ліс побіг

Загинаємо пальчики на другій руці

         ХVІІ. Доповнення речень - колективно (усні відповіді)

В гості прийшла … (білосніжна зима).

Всі стежки і … (доріжки замела)

Любих діток …(грати в сніжки повела)

ХVІІІ. Складання чистомовок

МА-МА-МА – настала чарівниця зима

ЛА-ЛА-ЛА – і багато снігу принесла

ОЗ-ОЗ-ОЗ – на вулиці сильний мороз

ІГ-ІГ-ІГ – летить пухнастий сніг

ВУ-ВУ-ВУ – ми зліпимо бабу снігову

АХ-АХ-АХ – ми катаємось на лижах, санчатах, ковзанах

КУ-КУ-КУ – ми всі любимо зимоньку-красуненьку

    ХІХ.   Гра “Буквоград”  (додатково)

На дошці записане слово. Із букв даного слова утворити нові слова – (хто більше).

  1. ЧАРІВНИЦЯ- рів,чари, Віра,
  2. СНІГОВИК   - сніг, вогник, сови.

ХХ. Зоровий диктант

1. Ходить, ходить зима гаєм.

2. Вже лежить пухнастий сніг.

3. Надійшли морози, ріки закували.

4. Зимонько-снігуронько, наша білогрудонько.

5. Лісові звірі готуються до зими.

6. Гілки ялини вкритті інеєм. (Взаємоперевірка.)

   ХХІ.        Ознайомлення  з казкою  С Вангелі «Діди Морози » та повідомлення  про автора.

(Читання казки учнями з  поясненням  нових слів.)

ХХІІ. Підсумок уроку

Які  уроки сьогодні  ми об’єднали?

Чи сподобався вам такий  експеримент? 

З казкою якого автора  ми познайомились?

 Що  таке кросворд? 

ХХІІІ. Домашнє завдання

Читання -  переказувати  казку молдавського казкаря С.Вангелі.

Укр. мова -  спробувати скласти кросворд – використавши  слова  з казки, яку читала на  уроці.

 

 

Переглядів: 540 | Додав: NVKDNZ | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar